۶ روش برای بهبود مهارت نوشتن (رایتینگ) در آزمون آیلتس IELTS

مردم زیادی با آزمون آیلتس (IELTS) درگیر هستند. آیلتس (IELTS) یکی از آزمون هایی است که سطح دانش زبان انگلیسی افراد را می سنجد و خیلی معروف است. برای بیشتر افراد بخش رایتینگ آیلتس (IELTS) خیلی استرس زاست. اما نگران نباشید ما در این مقاله به رهنمود هایی اشاره می کنیم که به شما کمک می کنند. همین الان به بخشی از پیشنهاد ها و راهنمایی های ما را بررسی کنید و مطمئن شوید که می توانید از پس این آزمون بر می آیید.

در ادامه این مقاله با موسسه تدریس خصوصی زبان آموزان پیشرو، مرکز تدریس خصوصی آیلتس همراه باشید.

بهبود مهارت نوشتن (رایتینگ) در آزمون آیلتس

1- با دقت سوال را بشناسید

شما چه برای آزمون آکادمیک، عمومی بنویسید یا (تسک 1، تسک2) مهم نیست. فقط مطمئن شوید که سوال دقیقا چه چیزی را از شما می خواهد. اگر نامه نگاری می کنید، مطمئن شوید که نامه ساختار رسمی یا غیر رسمی دارد. حتی عبارت مناسب برای ادای احترام را هم انتخاب کنید. اگر یک انشا می نویسید حتما به دو جنبه ی موضوع بپردازید. اگر چارت ها و گراف ها را توضیح می دهید، ابتدا گراف را تحلیل کرده و آن را بشناسید. سپس ترند ها و ویژگی های دیگر چارت را پیدا کرده و مقایسه های خوبی برای آن بنویسید. زمانی که از تسک سر دربیاورید، براحتی می توانید نقشه کلی نوشته خود را ترسیم کنید.

2- همیشه یک نقشه کلی داشته باشید

قبل از شروع به نوشتن رایتینگ آیلتس (IELTS) باید نقشه کلی داشته باشید. داوطلبان گاها فکر می کنند که چون زمان این آزمون محدود است، نباید وقت ارزشمند خود را برای نقشه کلی صرف کنند. این نوع طرز تفکر درست نیست؛ داشتن نقشه کلی در زمان شما صرفه جویی می کند. باعث می شود شما در نوشتن متمرکز باشید.

داشتن نقشه کلی کمک می کند ایده های خود را برای نوشتن سازماندهی کنید. چون قبل از نگارش نقشه ی کلی را در ذهن ترسیم می کنید کمک می کند نوشته ی شما نظم و ترتیب بهتری داشته باشد.

همچنین داشتن یک نقشه ی کلی به این معناست که شما علاوه بر محتوا می توانید به ساختار زبان نوشتاری ( واژه ها و جملات) تمرکز کنید.

نقشه ی کلی شما چه جزئیاتی باید داشته باشد؟ در نگارش (IELTS Task 1) شما باید با بیان یک گذاره شروع کنید؛ که شامل تمام نکات مهم معرفی شما باشد. گذاره ی شما مهم ترین بخش نوشته ی شماست. هر پاراگرافی که می نویسد درباره این گذاره است یا آن را تایید می کند.

در نگارش  (IELTS Task 1) رایتینگ آیلتس (IELTS) شما اگر به این سوال مهم پاسخ دهید نوشته ای شما کامل است:

مخاطب چه اطلاعاتی را باید درباره این گراف، چارت، جدول، نمودار و … باید بداند؟

برای پاراگراف های بدنه، نقشه کلی شما باید بازتابی از موضوع اصلی نوشته باشد یا مدارک یا شواهد برای اثبات ایده هم می تواند در پاراگراف های بدنه آورده شود. گفتنی است که آوردن همه اطلاعات در بخش خلاصه الزامی ندارد. بخش خلاصه فقط چکیده ی بحث شماست و با آوردن یک یا دو جمله می توان این بخش را هم نوشت و نباید ایده های جدید را در این بخش مطرح کرد.

حتی در نگارش نامه به نوشتن خلاصه هم  نیازی نیست.

3- بیشترین اثرگذاری را داشته باشید

هنگام سازماندهی ایده ها برای نگارش رایتینگ آیلتس سعی کنید ترتیب و نظم ارایه ایده ها را هم مشخص کنید. مهم ترین پاراگراف بدنه ی متن شما باید در اول بیاید. چرا که اولین و بیشتری تاثیر را روی خواننده می گذارد. در ادامه ضعیف ترین پاراگراف خود را بیاورید و بعد از آن دومین پاراگراف تاثیرگذار خود را ذکر کنید. در این شیوه از نگارش شما بیشتری تاثیر را روی مخاطب می گذارد.

4- ساده بگیرید. ( ایده هایی که می خواهید مطرح کنید.)

دانستن این نکته خیلی مهم است. داوطلبان عزیز شما باید به خاطر داشته باشید که آزمون آیلتس (IELTS) میزان شناخت شما درباره یک موضوع یا میزان تیز هوشی شما را نمی سنجد؛ بلکه نحوه ارایه محتوا به صورت مرتب و شفاف مهم ترین معیار سنجش در آزمون آیلتس (IELTS) است.

از این رو خیلی اهمیت دارد که یک ایده کلی را در یک پاراگراف و هر ایده جزئی را در یک جمله مطرح کنید. برای اثبات ادعای خود دلیل (مثال، توضیح) بیاورید. سپس پاراگراف خود را به تز یا گذاره اصلی ارتباط دهید.

5- به زبان نوشتن تمرکز کنید نه به اندازه نوشته

نوشته های آیلتس نباید زیاد بلند باشد، با این حال شما مجبور نیستید شمارش واژگان (150-250) را هدف قرار دهید. رایتینگ آیلتس (تسک 2) تنها به دو پاراگراف قوی در بدنه متن نیاز دارد؛ البته اگر بتوانید 3 پاراگراف را هم مدیریت کنید نقش مثبتی دارد. شما به سبب استفاده از جملات با ساختار پیچیده، واژه های قوی و طبیعی نمرات بیشتری می گیرید. به جای اینکه به اندازه متن توجه کنید؛ سعی کنید به استفاده از واژگان غنی متمرکز شده و از واژه های تکراری استفاده نکنید.

از زمانی که شما برای آزمون آیلتس (IELTS) آماده می شوید سعی کنید دایره واژگان خود را پیرامون چند موضوع افزایش دهید یا لیستی از واژه های هم معنی را دسته بندی کنید. می توانید آن ها را در فلش کارت بهتر یاد بگیرید.

همیشه تلاش کنید از واژه ها و عبارت های مرتبط و منسجم استفاده کنید. طوریکه محتوا را به صورت خلاصه کامل و شفاف ارائه دهید.

6- بازخوانی و تصحیح

برای آزمون هایی که محدودیت زمانی دارند این کار یک چالش بزرگی است. بنابراین بهتر است که قبل از شروع نوشتن زمان را طوری تنظیم کنید که چند دقیقه وقت برای بازخوانی داشته باشید. شما باید به خطاهای ریز گرامری و املایی توجه کنید. وقت محدود است و منطقی نیست که پاراگراف های خود را از نو بنویسید. ( داشتن نقشه ی کلی اینجا بدرد می خورد.)

انشا یا نوشته ی خود را با دیگر بخوانید و اگر نیاز بود جملات یا عبارت هایی را برای ایجاد ارتباط بیشتر اضافه کنید.

 

منبع: https://www.thelanguagegallery.com/blog/tips-and-vocabulary/6-ways-to-improve-your-writing-skills-for-ielts

برچسب ها :

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *