معرفی ۱۱ متد آموزش زبان انگلیسی بروزرسانی ۲۰۱۸

در تاریخ آموزش زبان ها، برخی از روش ها و متدهای آموزش زبان مورد آزمایش قرار گرفتند و برخی از آن ها مفید و موثر تر از بقیه شناخته شدند. اگر می خواهید برای آزمون تافل یا آیلتس آماده شوید، آشنایی با چند مورد از آن ها برایتان مفید خواهد بود. ما در این مقاله عنوان روش های تدریس را ترجمه نمی کنیم و با اسم اصلی معرفی می کنیم.توصیه میکنیم این مقاله از مرکز تدریس خصوصی زبان انگلیسی و سایر زبان های خارجی، موسسه زبان آموزان پیشرو را از دست ندید.

بهترین روش آموزش زبان انگلیسی

آموزش زبان انگلیسی با روش The Direct Method

اگر دیرکت متد «The Direct Method» را تا حالا شنیده اید ممکن است ذهنتان به «آموزش به سبک ارتش که با تمرین و تکرار زیاد اتفاق می افتد» معطوف  شود، که در اوایل 1900 در فرانسه و آلمان از این روش استفاده می کردند تا سربازان و نیروی ارتش به سرعت با زبان مقصد ارتباط برقرار کنند. نام دیگر دیرکت متد «Natural Method» نَچریل متد است. از این روش غیر از آموزش زبان انگلیسی زبان های دیگری هم آموزش می دادند. ویژگی اصلی این روش آن است که فقط از زبان مقصد برای تدریس استفاده می کنند.

تمرکز اصلی این متد به سخنوری و مکالمه زبان است و از تمرین و تکرار خیلی زیاد استفاده می کنند. گرامر در این متد با روش استقرایی (حرکت از سمت شناخته شده ها به سمت ناشناخته ها) به دانش آموز تدریس می شود. یعنی دانش آموز باید قوانین گرامری را با گوش دادن به مکالمه معلم کشف کند.

 امروزه « Callan» و «Berlitz» دو شکل معروف متد The Direct Method هستند.

آموزش زبان انگلیسی با روش  Grammar Translation Method

همانطوری که از عنوانش مشخص است، در این متد از گرامر خیلی سنگین و ترجمه استفاده می کنند. این روش در آموزش زبان سنتی و قدیمی کاربرد داشت. به صورت رایج هنوز هم در آموزش برخی زبان ها مورد استفاده قرار می گیرد. بیشتر کشورها به این روش معتقد هستند و بیشتر آن ها به سبب آشنایی کامل با گرامر و ترجمه چند جمله با این روش موافقت می کنند. این روش برای افرادی که به صورت عمیق ادبیات مطالعه می کنند رایج است.

گفتنی است در آموزش پرورش ایران هم تا سال های اخیر با این روش انگلیسی تدریس می کردند ولی اخیرا با آمدن کتاب های جدید تعداد زیادی از معلمان روش تدریس خود را تغییر داده اند.

آموزش زبان انگلیسی با روش The Audio Lingual Method

متد آدیو لینگوال متد «The Audio Lingual Method» روش کلیدی جدید یا همان «Army Method» برپایه ی نظریه رفتارگرا ها است. آن ها معتقد هستند با تمرین و تکرار مداوم مطالب یاد گرفته می شود. وقتی که یک شخصی رفتار بدی نشان می دهد ( مثل ارتش وقتی کسی از انگلیسی خوب استفاده نمی کرد…) بازخورد منفی دریافت می کند. زمانی که زبان آموز استفاده خوب از زبان را بروز می دهد باخورد مثبت دریافت می کند.

این روش هم ارتباط زیادی با «The Direct Method» دارد و زبان آموز مثل الگو از زبان استفاده می کند. تنها تفاوت دیرکت متد با آدیولینگوال متد در تمرکز متفاوت آن ها در تدریس است.  «The Direct Method» به تدریس لغت های انگلیسی تمرکز می کند؛ در حالی که، «The Audio Lingual Method» به تدریس برخی از ساختار های گرامری تمرکز می کند.

آموزش زبان با روش The Structural Approach

همانطور که از نامش مشخص است درباره ساختار است. بر پایه این ایده استوار است که زبان از ساختار پیچیده گرامری بوجود آماده است. در این متد به آموزش گرامر خیلی اهمیت می دهند و ساختار های آن را آموزش می دهند.

جدیدترین متد های آموزش زبان انگلیسی

آموزش زبان انگلیسی با روش Suggestopedia

این از تئوری های نظریه رفتارگرایی بوده و دانش نما هست. در این روش تمرکز روی عقیده زبان آموز نسب به اثر بخشی متد ها است. این متد به زبان آموزان گزینه های انتخابی زیادی را پیشنهاد می کند و این کمک می کند که آن ها بیشتر مسئول یادگیری خودشان باشند.

اتمسفر و محیط کلاس خیلی اهمیت دارد. خیلی ضروری هست که زبان آموزان آسوده بوده و اعتماد به نفس داشته باشند. وقتی که معلمان برای تدریس با این متد آموزش می بینند موسیقی و سرگرمی خیلی زیادی را در کلاس شاهد هستیم. هر درس از سه فاز مختلف تشکیل می شود:

  1. کشف
  2. همکاری
  3. ساخت

آموزش زبان انگلیسی با روش Total Physical Response

این متد که به آن TPR هم می گویند به این معنی است که یادگیری با انجام دادن اتفاق می افتد«یادگیری عملی». این متد می توان به خوبیبرای نوآموزان آموزش داد. «بلند شو»، «پنجره را باز کن»، «در را ببند» و نمونه های دیگر هم هستند. در این متد مهارت مهم شنیداری است و بقیه چیز ها بصورت طبیعی اتفاق می افتد.

آموزش زبان انگلیسی با روش Communicative Language Teaching (CLT)

هدف از این متد آن است که به زبان آموز کمک کند در محیط های واقعی ارتباط موثر و درستی برقرار کند. این متد به عملکرد های مهم مثل پیشنهادکردن، تشکرکردن، دعوت کردن، شکایت کردن و پرسیدن آدرس تمرکز می کند.

آموزش زبان انگلیسی با روش The Silent Way

متد  The Silent Way به استقلال زبان آموز تاکید می کند. معلم در این متد تسهیل گر است و زبان آموز را راهنمایی می کند که در یادگیری بیشتر فعال شود. هدف این متد آن است که نقش معلم کمتر شود و زبان آموز کنترل آموزش خود را در دست گیرد. خیلی به تلفظ اهمیت می دهند و تعداد زیادی از درس ها مربوط به تلفظ است. این روش تدریس زبان انگلیسی ساختار هجایی و گرامری را دنبال می کند. لغت و تلفظ هم به صورت مداوم استفاده می شود که تقویت صورت گیرد.

معلم برای سنجش، زبان آموز را به دقت مشاهده می کند. ممکن است که اصلا آزمون رسمی هم نداشته باشند و زبان آموز را تشویق می کنند که خودش خطا هایش را اصلاح کند.

آموزش زبان انگلیسی با روش Community Language Learning

در این نوع آموزش زبان آموز  احساس امنیت می کند. روی رابطه ی بین معلم و زبان آموز خیلی تاکید می شود. برخلاف سایر روش های تدریس و متد ها در این روش برای آموزش از زبان مادری زبان آموز هم استفاده می کنند.

آموزش زبان انگلیسی با روش Task Based Language Learning

هدف این متد در یادگیری تکمیل و انجام دادن تسک است. معلم معمولا تسک های جالب و مرتبط برای زبان آموز معین می کند. او با کمک گرفتن از دانش قبلی زبان انگلیسی، دانش خود را بیشتر می کند و ممکن است مرتکب خطاهای احتمالی هم شود.

آموزش زبان انگلیسی با روش The Lexical Approach

در این متد به کمک کامپیوتر ها آزمایش هایی انجام شده و لغت های پرکاربرد زبان را پیدا کرده اند. این متد به فراگرفتن لغت ها تمرکز کرده و واج های معنی دار را با توجه به ویژگی پرکاربرد بودنش  یاد می گیرند. در این متد به مواد آموزشی معتبر و فیلمنامه خیلی اهمیت می دهند تا زبان آموز لغت های زیادی یاد بگیرد.

منبع: http://www.huntesl.com/a-brief-look-at-the-different-esl-teaching-approaches-and-methods/

برچسب ها : , ,

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *