واقعیت های اساسی درباره آزمون تافل را بدانید

ارزشیابی تافل و اهداف آن

متقاضیان تحصیل در دانشگاه ها در آزمون انگلیسی به عنوان زبان خارجی (تافل) را شرکت می کنند. شرکت کنندگان آزمون تافل  زبان های دیگری هستند. بسیاری از دانشجویانی که می خواهند دومین یا سومین مقطع آموزشی خود را در دانشگاه های انگلیسی زبان تکمیل کنند؛ نیاز دارند که توانمندی خود را در مهارت های زبان انگلیسی به دانشگاه مقصد ثابت کنند. آزمون تافل و اخذ گواهینامه مدرکی دال بر توانایی دانشجویی متقاضی برای ثبت نام در دانشگاه است. گفتنی است حداقل نمره مورد انتظار آموزشگاه ها، دانشگاه ها و مدرسه متفاوت است.

توجه : شما عزیزان جهت تدریس خصوصی آمادگی آزمون تافل می توانید با مرکز تدریس خصوصی زبان آموزان پیشرو در ارتباط باشید

آزمون تافل هم اکنون دو ورژن دارد: آزمون با اینترنت (iBT) – آزمون به صورت کتبی (PBT)

آزمون کتبی در جاهایی گرفته می شود که به اینترنت دسترسی نیست. حدود 97 درصد از آزمون ها هم به صورت اینترنتی برگزار می شود. هر دو ورژن آزمون مهارت های Reading (خواندن)، Writing (نگارش)، Speaking (مکالمه) و Listening (شنیداری) را تشکیل می دهند. هر کدام از این 4 مهارت نمرات و زمانبندی خاص خود را دارد.

آزمون تافل سالانه بیش از 50 بار در مراکز امتحانی 165 کشور برگزار می شود. 12 روز فاصله بین دو آزمون در نظر گرفته اند و به صورت یک دستور اجباری اجرا می شود.

تدریس خصوصی تافل

زمان بندی، ساختار، نمره دهی

آزمون آی بی تی تافل بین 3 ساعت و 20 دقیقه و 4 ساعت و 10 دقیقه زمان می برد و یک تنفس 10 دقیقه ای را هم شامل می شود.

  • مهارت Reading (خواندن) تافل: شامل 3-4 متن بوده و هر کدام 12-14 سوال دارد که حدود (60-80 دقیقه) زمان می برد.
  • مهارت Listening (شنیداری) تافل: 4-6 مورد نمونه سخنرانی دارد، 2-3 مکالمه دارد. که برای هر سخنرانی 6 سوال و برای هر مکالمه 5 سوال طرح می کنند. حدود (60-90 دقیقه) زمان می برد.
  • مهارت Speaking (مکالمه) تافل: 2 تسک مستقل و 4 تسک کامل کردنی را تشکیل می دهد و حدود 20 دقیقه زمان می برد.
  • مهارت Writing (نگارش) تافل: دو تسک دارد که یکی مستقل است و 30 دقیقه و دیگری 20 دقیقه زمان می برد. در کل 50 دقیقه زمان به آن اختصاص داده اند.

در آزمون آی بی تی تافل نمره دهی برای هر بخش بین (0-30) است و نمره کامل مجموع نمرات چهار مهارت Reading (خواندن)، Writing (نگارش)، Speaking (مکالمه) و Listening (شنیداری) بوده و بین (0-120) در نظر گرفته اند.

ورژ پی بی تی (PBT) تافل هم شامل چهار مهارت است.

  • مهارت “Listening Comprehension” شنیدن و درک کردن بین (31-68) نمره بوده و 30-40 دقیقه زمان اختصاص می دهند.
  • مهارت “Structure and Written Expression” ساختار و نگارش (31-68) نمره دارد و 25 دقیقه زمان می طلبد.
  • مهارت “Reading Comprehension” درک مطلب (31-67) نمره دارد و 55 دقیقه زمان به آن اختصاص داده اند.
  • مهارت Writing نگارش (1-6) نمره دارد و 30 دقیقه زمان می برد.

کل زمان داده شده در آزمون PBT تافل (140-150) دقیقه حدود (2 ساعت و 20-30 دقیقه) است. مجموع نمرات در PBT تافل بین (310-677) است. ( سنجش مهارت نگارش جداگانه انجام می گیرد و در مجموع نمرات محاسبه نمی شود.)

دوباره تاکید می کنیم که آزمون تافل آی بی تی iBT به صورت گسترده برگزار می شود. آزمون  PBT تافل فقط در کشور های معدودی ارائه می شود.

اعتبار آزمون تافل

ای تی اس (ETS) یا خدمات آزمون تحصیلی مدیریت و صاحب تافل است. ای تی اس چندین مطالعاتی انجام داد و مقاله هایی منتشر کرد که آزمون ارزش تافل را اثبات می کند. برای مثال در سال 2016 ای تی اس مقاله ای  منتشر کرد که رابطه ی بین نمرات بالا در مهارت listening و ارزشیابی مثبت دانشجویان برای استادیار های فارغ التحصیل مدعی شد. مقاله ای که در سال 2013 در یک ژورنال بین المللی که درباره مطالعات زبان و ادبیات انگلیسی منتشر شد، مدعی شد که نمرات تافل نمی تواند موئلفه ای برای اثبات توانمدی در زبان انگلیسی باشد. علی رغم این بسیاری از دانشجویان  نظرات خود رادرباره ی  مزایا و ثمره های این آزمون در رشد آکادمیک ابراز کردند.

دوباره در سال 2010 در رساله ای که از دانشگاه ایلینوی منتشر شد، مدعی شد که تافل نمی تواند معیاری برای سنجش توانایی افراد در زبان انگلیسی باشد، ولی برای سنجش مهارت نگارش ابزار مفیدی است. در سال 2014 در یک رساله ی دکتری در دانشگاه A&M تگزاس،  به صورت آماری رابطه ی بسیار مهم و حساسی بین نمرات تافل دانشجویان بین المللی و GPA آن ها منتشر کردند.

تدریس خصوصی آمادگی در آزمون تافل تضمینی

شرایط مدرک تافل در دانشگاه ها

دانشگاه ها در دنیای انگلیسی زبان اغلب انتظارات آشکاری از نتایج آزمون تافل دارند. اما مدارس خصوصی، دپارتمان ها و سایر موسسه هایی که مدارک تحصیلی ارائه می دهند ممکن از انتظارات متفاوتی از نتایج نمرات و سطح متقاضی در آزمون تافل داشته باشند. برای مثال دانشگاه پرینستون در نیوجرسی یکی از مراکزی است که سیاست های سختگیرانه ای نسبت به سطح متقاضی در زبان انگلیسی دارد. این دانشگاه سیاست های خود را بر تمام دانشجویانی که انگلیسی زبان نیستند یا مدرک قبلی خود را از یک دانشگاه غیر انگلیسی زبان اخذ کرده باشند، اعمال می کند.

اگر کسی در مهارت مکالمه تافل نمره ای کمتر از 28 اخذ کند  دانشگاه پرینستون دوباره مهارت او را در بخش (ELP) خود می سنجد. برای مثال این دانشگاه میانگین نمره کمتر از 108 و به صورت مهارت های جداگانه در هر مهارت 28 listening, 29 reading, 24 speaking, and 27 writing این نمرات را قبول می کند.

منبع: http://www.manhattanreview.com/toefl-basics/

برچسب ها : ,

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *