مقایسه آزمون تافل و آیلتس

به عنوان یکی از آموزشگاه های فعال در زمینه ی آموزش زبان انگلیسی، یکی از سوالات متداولی که مراجعه کنندگان و متقاضیان یادگیری مطرح می کنند؛ این است که مدرک TOEFL بهتر است یا IELTS؟در واقع همان مقایسه آزمون تافل و آیلتس!

در پاسخ به این سوال تصمیم گرفتیم تا این مطلب را آماده کنیم و در آن به مقایسه و بیان ویژگی های کلی آزمون تافل و آیلتس بپردازیم.

نکته ی مهم : به این موضوع توجه داشته باشید که هدفتان از به دست آوردن این مدارک چیست و دقیقا چه کاری می خواهید انجام دهید؟ برای مثال، اگر هدف شما  استفاده از این مدارک برای گرفتن پذیرش از یک دانشگاه خارجی باشد، ابتدا باید با آن دانشگاه مکاتبه نمایید تا از شرایط آن آگاه شوید و بدانید که کدامیک از مدارک آزمون تافل یا آیلتس مورد قبول آنها واقع می شود، سپس بر این اساس از طریق مشورت با یک آموزشگاه یا موسسه ی معتبر و یا راهنمایی گرفتن از یک استاد مجرب زبان انگلیسی، بتوانید تصمیم بگیرید که از دوره های آموزش آیلتس و تافل و  کلاس های تدریس خصوصی زبان استفاده کنید.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد آزمون هایTOEFL  و IELTS مطالعه ی ادامه ی این مطلب را به شما توصیه می کنیم. همچنین می توانید از طریق شماره های موجود دراین سایت با موسسه زبان آموزان پیشرو تماس بگیرید.

مقایسه آزمون تافل و آیلتس

آزمون تافل چیست؟

این آزمون به عنوان یکی از امتحانات معتبر در سطح جهانی برای سنجش مهارت متقاضیان در زبان انگلیسی به لهجه ی آمریکایی توسط دانشگاه Princeton برگزار می شود. از آنجایی که هدف اصلی آن آنالیز و بررسی میزان دانش زبانی هر شخص است؛ دارای بخش های متفاوتی از جمله شنیداری، گفتاری، نوشتاری، و درک مطلب می باشد. برای اینکه بتوانید در بخش های متعدد آزمون تافل نمره ی خوبی را کسب نمایید، لازم است تا اطلاعات جامعی در حوزه های مختلف زبان انگلیسی داشته باشید تا بتوانید به بهترین شکل به سوالات پاسخ بدهید.

  • مدت زمان اعتبار مدرک TOEFL از تاریخ درج شده بر روی آن، به مدت دو سال می باشد.
  • این مدرک قابل استفاده برای تحصیل و کار در کشورهای آمریکا، کانادا، استرالیا و انگلیس می باشد.
  • در سه نوع کتبی PBT، کامپیوتری CBT ، اینترنتی IBTبرگزار می شود.

آزمون تافل کتبی یا PBT

این آزمون به صورت کتبی در مراکزی که اعلام و اطلاع رسانی می گردد، برگزار می شود و دارای بخش های زیر است:

بخش شنیداری: جهت تشخیص مکالمه های زبان انگلیسی ( آنگونه که در آمریکای شمالی صحبت می‌شود) توسط شخص شرکت کننده در آزمون / شامل 50 سوال / مدت زمان پاسخگویی 35 دقیقه.

بخش نگارشی: سنجش توانایی فرد در ساختار بندی جملات و میزان تسلط وی به گرامر / شامل 40 سوال / مدت زمان پاسخگویی 25 دقیقه

بخش درک مطلب : شامل 50 سوال / مدت زمان پاسخگویی 55 دقیقه

آزمون تافل کامپیوتری (CBT)

برای شرکت در این آزمون لازم است که از طریق سایت موسسه ی ETS و لینک زیر مراحل ثبت نام را انجام دهید.

http://ets.org/toefl

آزمون تافل کامپیوتری، علاوه بر دارا بودن بخش های شنیداری، نگارشی و درک مطلب، بخش نوشتاری نیز دارد؛ به این صورت که باید در مدت سی دقیقه در مورد یک موضوع انشایی بنویسید که البته تمامی نکات مرتبط با گرامر و به کار گیری از کلمات درست و مناسب نیز در آن رعایت شده باشد.

آزمون تافل اینترنتی (IBT)

این آزمون علاوه بر داشتن بخش های شنیداری Listening ، نگارشی Writing و درک مطلب یا Reading ، قسمت جدیدی به نام گفتاری یا speaking دارد که مهارت فرد شرکت کننده را در به کار گیری زبان انگلیسی در جهت مکالمه و برقراری ارتباط می سنجد. از شیوه های جدید در طراحی سوالات قسمت های مختلف آن استفاده شده است و می توان گفت که نسبت به آزمون تافل کتبی و کامپیوتری طولانی تر، سخت تر و پیچیده تر می باشد و برای قبولی در آن به دقت بیشتری نیاز است. همچنین در بخش نوشتاری نیاز است که شما پاسخ خود را تایپ نمایید.

آزمون آیلتس چیست؟

از طریق این سیستم ارزیابی، دانش زبانی شما در خصوص مهارت های اصلی زبان یعنی گفتار ( speaking)، شنیدار ( listening)، نوشتار ( writing) و خواندن ( reading ) “در سطح بین المللی” سنجیده خواهد شد وهمانطور که می دانید مدرک IELTS در تمام دنیا و به ویژه در کشورهای انگلیسی زبان بسیار معتبر است و یکی از شروط پذیرش در بسیاری از  دانشگاه ها، موسسات و ادارات دولتی داشتن این مدرک می باشد و البته خیلی مهم است که چه نمره ای را در آزمون آیلتس کسب کنید. معمولا نمرات خوب در بازه ی 7 تا 9 قرار می گیرند و به همین دلیل بیشتر افراد سعی دارند تا نمره ی بالاتری را به دست آورند. مدت زمان کل پاسخ دهی به سوالات مطرح شده در آزمون IELTS حدودا دو ساعت و چهل و پنج دقیقه می باشد.

آزمون آیلتس آکادمیک

امتحان Academic  برای سنجش توانایی کسانی است که می‌خواهند در مقطع کارشناسی و یا بالاتر در یک دانشگاه انگلیسی زبان به ادامه تحصیل مشغول شوند؛ بنابراین اگرچنین قصدی دارید باید برای کسب نمره ای خوب در این امتحان تلاش کنید.

آزمون آیلتس جنرال یا عمومی

این آزمون سطح معلومات و اطلاعات کلی وعمومی افراد را می سنجد و معمولا کسانی که می خواهند به قصد مسافرت، کار و یا شرکت در دوره های  کوتاه مدت تحصیلی غیر دانشگاهی و یا کاری به کشورهایی مثل کانادا، استرالیا، نیوزلند، انگلستان و … مهاجرت کنند، در صدد کسب نمره ای خوب در آزمون آیلتس general هستند.

لازم به ذکر است که، سوالات مطرح شده در IELTS آکادمیک و جنرال در بخش های خواندن و نوشتن با یکدیگر متفاوت هستند.

برچسب ها : , ,

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *