آموزش موثر زبان با روش های مبتنی بر تحقیقات

آنچه در این مقاله می خوانید:

خودتان را یک مربی در نظر بگیرید

منظور از مربی بودن چیست؟

توضیح دادن و خودنمایی یک معلم قدرت درک عمقی را از زبان آموز سلب می کند

اهمیت درک عمقی مفهوم

سوال کردن و تاثیر آن

سبکهای یادگیری

تحقیقات در مورد روش های صحیح تدریس خصوصی چه می گوید؟ و با بکاربردن این اصول چگونه می توان یک معلم خصوصی موثر بود؟

خودتان را یک مربی در نظر بگیرید

قبل از پرداختن به استراتژی های خاص تدریس، برای تدریس خصوصی زبان رسیدن به ذهنیت مناسب بسیار مهم است. اغلب معلمان خصوصی برای اثبات سواد و دانش خود دست و پنجه نرم می کنند و تمرکز خود را از روند یادگیری دانش آموزان از دست می دهند. به جای  اینکه خودتان را به عنوان یک متخصص که می خواهد دانش خود را با دانش آموز خود به اشتراک بگذارد، خود را به عنوان یک مربی در نظر بگیرید.

آموزش موثر زبان با روش های مبتنی بر تحقیقات

منظور از مربی بودن چیست؟ به این معنی است که به جای اینکه زیاد توضیح دهید و به گفتگو بپردازید، باید به روشهای مختلفی فکر کنید که زبان آموز بتواند کار خود را مستقل انجام دهد و استقلال فکری داشته باشد.

بیایید بررسی کنیم که چرا این نوع رویکرد مهم است.

اهمیت درک ژرف مفهوم

اینکه دانش آموزان زمان زیادی را صرف مطالعه کنند، غیر طبیعی نیست. آنها مواد درسی را درک می کنند، اما زمانی که در قالب یک امتحان خواسته شود که مفاهیم را به شیوه ای متفاوت بکار گیرند، ضعیف عمل می کنند. مثال زیر را در آموزش در نظر بگیرید: در یک درس فیزیک، از دانش آموزان خواسته می شود “مدت زمان پایین آمدن توپ از بالای برج به زمین ” محاسبه کنند دانش آموزان این مسئله را براحتی انجام می دهند؛ در یک آزمون دیگر، از دانش آموزان خواسته می شود تا ” مدت زمان پایین آمدن توپ درون یک چاه” را محاسبه کنند؛ اینبار ناامید می شوند، دانشجویان اعتراض می کنند که روش محاسبه ارتفاع چاه را آموزش ندیده اند.

این اتفاق در تدریس زبان انگلیسی هم اتفاق می افتد، برای مثال وقتی دانش آموز یک ساختار گرامری را آموزش می بیند، اما در گفتگو به زبان انگلیسی نمی تواند از آن استفاده کنند.

اینجا چه اتفاقی میافتد؟

چرا دانش آموزان متوجه نمی شوند که در همان مفهوم آزمایش می شوند؟

دانش آموزان یاد می گیرند که چگونه مسئله برج را بدون درک درست مفاهیم اصلی حل کنند و می توانند سوالات مربوط به گرامر انگلیسی را بخوبی انجام دهند اما این یک درک سطحی است. به عنوان یک معلم آموزش زبان ، بخشی از کار شما این است که اطمینان حاصل کنید، دانش آموزان شما برای درک عمیق مفاهیم آن را بخوبی پردازش می کنند به عبارتی دیگر باید آن ها به مرحله از یادگیری برسند که بتوانند مفاهیم را با هم تعمیم دهند.

 توضیح دادن و خودنمایی یک معلم قدرت پردازش عمقی را از دانش آموز سلب می کند، بنابراین قبل از این که یک متخصص فیزیک یا زبان انگلیسی باشید سعی کنید یک مربی خوب باشید، کار شما این است که دانش آموزان خود را به سمت فکر کردن هدایت کنید تا به پردازش عمیق دست یایند. حالا سوال اینجاست:

 چطور می توانی این کار رو بکنی؟

سوال بپرسید

به جای توضیح دادن، سعی کنید سؤالات خود را مطرح کنید و دانش آموزان خود را به یادگیری عمیق وا دارید. به عنوان یک معلم، یک راه برای این کار این است که دانش آموزان را مسئول پاسخ دادن به سوالات بدانید.

 سوالات شما چه هدفی را دنبال می کنند؟

این سوالات باید به دانش آموز کمک کند …
  • به دانش قبلی او اضافه افزوده شود.
  • دانش آموز مفاهیم را با هم دیگر مقایسه کند
  • او تفاوت و تمایز دو مفهوم را درک کند
  • در زندگی خود بتواند آموخته هایش را به کار ببرد
  • مفاهیم را به شرایط یا مسئله های جدید تعمیم دهد

لطفا توجه داشته باشید که این به این معنا نیست که هرگز نباید هر چیزی را برای دانش آموزان توضیح دهید. این کار فرایند آموزش را به پایان می رساند. با این حال، هنگامی که چیزی را توضیح می دهید، باید پیگیری کنید و مطمئن شوید که دانش آموزان می توانند این ایده را به شما توضیح دهند و بتوانند این مفاهیم را به موقعیت های دیگر تعمیم دهند. به عنوان مثال، اگر خودتان یک مسئله را برای دانش آموز حل کردید، به آنها مسئله متفاوتی ارایه کنید تا خودشان را امتحان کنند.

فقط به همین  مسئله اکتفا نکنید واعداد را تغییر دهید (مثال برج را به یاد می آورید؟). در عوض، از دانش آموز خود بخواهید، آن ها برای حل این مسئله باید ازشیوه های دیگر استفاده کنند، تا مفاهیم را در قالب های جدیدی یاد بگیرند. واقعا دانش آموزان خود را برای حل مسئله ها راهنمای نکنید. به یاد داشته باشید، زمانی که از آنها امتحان می گیرند، دانش آموزان برای حل مسئله شما را همراه خود ندارند.

توصیه هایی برای آموزش زبان جدید

سبکهای یادگیری

اکثر راهنمایی های مجموعه زبان آموزان پیشرو برای آموزش موثر زبان است، این راهنمایی ها معلمان خصوصی را تشویق می کند تا روش های آموزش خود را با سبک یادگیری زبان آموز تطبیق دهند، بنابراین می خواهم چند لحظه ای را برای توضیح این ایده سپری کنم. رویکردهای مختلفی وجود دارد، اما به طور کلی این رویکرد چیزی شبیه به این دارد:

دانش آموزان ترجیح می دهند از راه های مختلف یاد بگیرند. برخی از آنها زبان آموزان بصری هستند، در حالی که برخی ترجیح می دهند با گوش دادن یاد بگیرند. اگر یک معلم خصوصی بتواند آموزش را با سبک یادگیری دانش آموز مطابقت بدهد، دانش آموز بهتر و بیشتر یا می گیرد.

ضروری است که اشاره شود تحقیق جامعی برای حمایت از این فرضیه وجود ندارد. در حقیقت، برخی موارد وجود دارد که در آن اتخاظ یک روش تدریس به طور جدی می تواند به توانایی دانش آموزان در یادگیری آسیب برساند. گاهی اوقات راه هایی برای یادگیری برخی از مواد درسی وجود دارد که  بسیار مؤثر است، صرفنظر از این که زبان آموز آن را ترجیح بدهد یا نه!

به عنوان مثال، من “راهنمایی هایی برای یادگیری” را برای دانش آموزان دیدم که به آنها می گفت: اگر آنها زبان آموزان شنوایی هستند، آنها باید سخنرانی های خود را ضبط کنند و بارها و بارها گوش فرا دهند. در عوض، اگر دانش آموزان بتوانند مهارت های یادداشت برداری مؤثر را یاد بگیرند (حتی اگر این شامل ترکیبی از سبک های بصری، شنوایی و لمسی است) به دانش آموزان کمک می کند تا آنچه را که گوش می دهند بهتر درک کنند.

بنابراین، این برای آموزش موثر زبان چه معنایی دارد؟

بهتر است در مورد استراتژی های یادگیری بیشتر از سبک های یادگیری نگران باشید. به عنوان مثال، اگر در فیزیک موفق باشید، قبل از اینکه یک مسئله را شروع کنید، یک نمودار رسم می کنید، بنابراین دانش آموز را به نحوه انجام آن آموزش دهید. سعی کنید روش های مختلفی و متنوعی داشته باشید و جلسات خود را جالب نگه دارید، اما آموزش را با  یک سبک خاص جلو نبرید.

“فهمیدمش!”

بیایید برگردیم به ایده ی مربیگری که قبلا ذکر کردم. یک مربی خوب بازی را برای شما بازی نمی کند.(ماهی را برای زبان آموز نمی گیرد؛ بلکه ماهیگیری را به او آموزش می دهد.) او به شما کمک می کند تا مهارت های لازم برای بازی کردن را به تنهایی تجربه کنید. این چیزی است که یک معلم خوب آموزش زبان انجام می دهد.

« “اگر بتوانید این مسئله را برای خودتان حل کنید، طور دیگری احساس می کنید و می گویید: “من آن را کشف کردم!” – این چیزی نیست که کسی آن را به من گفته باشد، من واقعا آن را فهمیدم. و چون من اکنون می توانم آن را بفهمم، این بدین معناست که من می توانم آن را در امتحان کنم، می توانم آن را تا آخر عمرم بفهمم. »(نقل قول در آموزش موثر برای رشته های STEM)

منابع:

سوزان امبروز، et. الهام، چگونه یادگیری اتفاق می افتند: 7 اصل مبتنی بر پژوهش بر اساس آموزش هوشمند، جوزی باس، 2010

راس ب مک دونالد، مدرس کارشناسی ارشد: کتاب راهنمای برای آموزش موئثر تر، نسخه دوم، کمبریج استراتفورد، 2010.

ادوارد J. Mastascusa، و غیره. ال.، آموزش موثر برای رشته های STEM: از نظریه یادگیری به آموزش  در کالج، جوزی باس، 2011.

https://owlcation.com/academia/How-to-Tutor-Effectively

برچسب ها : ,

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *